This event is endorsed
and organized by

4th International Conference on Mobile Networks and Management

September 23–26, 2012 | Hamburg, Germany

Final program is available here


Sunday, 23 September

14:00 – 18:00 Tutorial

**Operating Heterogeneous Wireless Networks with SON (Self-Organizing Networks)**

Henning Sanneck and Andreas Lobinger - Nokia Siemens Networks

18:00 On-site Registration Starts

18:30 Reception


Monday, 24 September

9:00 – 12:00 Special Tutorial

**Semantic Middleware for Orchestrating Behavior**

John Strassner - Huawei Technologies

12:00 - 13:30 Lunch Break

13:30 - 14:00 Welcome Address and Official Conference Opening

14:00 – 15:00 Keynote 1

**HetNets, Big Data, Cloud, SDN...all problems solved and your lunch served, right?**

Sven van der Meer - Ericsson

15:00 - 16:30 Session 1: Wireless Networking (1)

Chair: Oliver Blume - Alcatel-Lucent Bell Labs

**A Price Based Load Balancing Scheme for Multi-Operator Wireless Access Networks**

Johnny Choque, Ramon Agüero, Luis Munos - Universidad de Cantabria

Joan Serrat - Universidad Politécnica de Catalunya

**On the Equilibrium of Pricing Assignment for Heterogeneous Wireless Access Networks**

Carmen Lopez, Johnny Choque, Ramon Agüero, Luis Munos - Universidad de Cantabria

Joan Serrat - Universidad Politécnica de Catalunya

**Evaluating User-Centric Multihomed Flow Management for Mobile Devices in Simulated Heterogeneous Networks**

Li Xi, Yasir Zaki, Umar Toseef - University of Bremen

Oliver Mehani - NICTA

Ramon Agüero - Universidad de Cantabria

16:30 - 17:00 Coffee Break

17:00 - 18:30 Session 2: Wireless Networking (2)

Chair: Kostas Pentikousis - Huawei

**User-centric Mobility Management Architecture for Vehicular Networks**

Rodolfo Meneguette, Luiz. F. Bittencourt, Edmundo R. M. Madeira - Unicamp

**Wireless Multi-Access Delivery for SVC-based Video Applications**

Rui Costa, Telemaco Melia - Alcatel-Lucent Bell Labs

Lucas Eznarriaga, Fabio Giust - Institute IMDEA Networks

Antonio de la Olivia, Carlos J. Bernardos - University Carlos III of Madrid

**Uplink QoS Aware Multi-homing in Integrated 3GPP and non-3GPP Future Networks**

Umar Toseef, Andreas Timm-Giel - Hamburg Harburg University of Technology

Yasir Zaki, Carmelita Görg - University of Bremen


Tuesday, 25 September

9:00 - 10:30 Session 3: Mobile Networks

Chair: Ramon Aguero - University of Cantabria

**Physical Cell ID Allocation in Multi-layer, Multi-vendor LTE Networks**

Peter Szilagyi, Henning Sanneck - Nokia Siemens Networks Research

Tobias Bandh - Technische Universität München

**On the performance of LTE UL Power Control in Realistic Conditions**

Maria Lema, Mario Garcia, Silvia Ruiz, Juan Olmos - Universidad Politécnica de Catalunya

**Central GW Control and IP Address Management for 3GPP Networks**

Wolfgang Hahn - Nokia Siemens Networks

10:30 - 11:00 Coffee Break

11:00 - 12:30 Session 4: Sensor Networks

Chair: Andreas Timm-Giel - Hamburg University of Technology

**Evaluation of Dense Cooperative Relay Deployments for Autonomic Emergency Communications**

Michal Wodczak - Ericsson

**QoS Impact of Hierarchical Routing in Multi-Channel Sensor Networks**

Luis Torres - Universidad del Norte, Colombia

Ulrich Killat - Hamburg Harburg University of Technology

**Switching of Routing Algorithms in Wireless Networks for Fire Fighting**

Chunlei An, Yunqi Luo, Andreas Timm-Giel - Hamburg Harburg University of Technology

12:30 – 13:30 Lunch Break

13:30 - 14:30 Keynote 2

**Slipping the Surly Bonds of Earth – Challenges of Dynamic Cloud Computing**

Joel J. Fleck – HP

14:30 - 16:00 Session 5: Future Networks

Chair: Susana Sargento - University of Aveiro

**Statistical Analysis of Contact Patterns between Human-carried Mobile Devices**

Tong Hu, Zhongwen Guo - Ocean University of China

Bernd-Ludwig Wenning, Umar Toseef, Carmelita Görg - University of Bremen

**On the Addition of a Network Coding Layer within an Open Connectivity Services Framework**

David Gómez, Arnaldo Herrero, Ramon Agüero, Marta Garcia-Aranz - Universidad de Cantabria

Sofiane Hassayoun, David Ros - Telecom Bretagne

**A Re-Optimization Approach for Virtual Network Embedding**

Marcio Melo, Jorge Carapinha - Portugal Telecom Inovação

Susana Sargento - Universidade de Aveiro

Ulrich Killat, Andreas Timm-Giel - Hamburg Harburg University of Technology

16:00 - 16:30 Coffee Break

16:30 – 18:00 Whiteboarding Session

**MonAmi New Ideas in Computing (MANIC)**

Chair: John Strassner - Huawei Technologies

20:30 Conference Dinner


Wednesday, 26 September

9:00 - 10:30 Workshop I: Open Connectivity Services (1)

Chair: Ramon Aguero - University of Cantabria

**Service for Management of Connectivity in Spontaneous Community-Based Wireless Mesh Networks**

Lucio Studer Ferreira, Luis M. Correia - IST/IT Technical University of Lisbon

**OConS Supported On Demand Radio Resource Allocation for Virtual Connectivity**

Luisa Caeiro, Filipe Duarte Caeiro, Luis Manuel Correia - IST/IT Technical University of Lisbon

**Threat Model Based Security Evaluation of Open Connectivity Services**

Peter Schoo, Roland Marx - Fraunhofer SIT

**Design and Implementation of the Open Connectivity Services Framework**

Luis Diez, Ramón Agüero – University of Cantabria; Olivier Mehani - NICTA

Lucian Suciu - Orange Labs

10:30 - 11:15 Coffee Break and Demos Session

11:15 - 12:45 Workshop I: Open Connectivity Services (2)

**ISAAR (Internet Service quality Assessment and Automatic Reaction) a QoE Monitoring and Enforcement Framework for Internet Services in Mobile Networks**

Marcus Eckert, Thomas Martin Knoll - TU Chemnitz

**User-Centric Network-Application Interaction for Live HD Video Streaming**

Thomas Zinner, Dominik Klein, Tobias Hossfeld - University of Wuerzburg

**Denser Networks for the Future Internet, the CROWD Approach**

A. de la Oliva - University Carlos III of Madrid

A. Morelli, C. Cicconetti - INTECS Informatica e tecnologia del software

V. Mancuso - Institute IMDEA Networks

M. Draexler - University of Paderborn

T. Hentschel - Signalion GMBH

T. Melia - Alcatel-Lucent Bell Labs

P. Seite - France Telecom

12:45 - 13:45 Lunch Break

13:45 - 14:45 Keynote 3

**Models for Service Discovery and Resource Management in Smart Environments**

Sajal Das - University of Texas Arlington

14:45 - 16:15 Workshop II : Smart Objects

Chair: Bernd-Ludwig Wenning - Cork Institute of Technology

**Implementation of Context-Aware Network Architecture for Smart Objects Based on Functional Composition**

Jose Luis Ferrer, Xavier Sanchez-Loro, Anna Calveras, Josep Paradells - Escola Tècnica Superior d’Enginyeria de Telecomunicació de Barcelona (ETSETB)

**A Cognitive Management Framework for Smart Objects and Applications in the Internet of Things**

Dimitris Kelaidonis, George Poulios, Vassilis Foteinos, Vera Stavroulaki, Panagiotis Vlacheas, Panagiotis Demestichas - Univeristy of Piraeus

Andrey Somov - CREATE-NET

**Security Requirements for Managing Smart Objects in Home Automation**

Stefanie Gerdes, Olaf Bergmann - Universität Bremen